• Yöretürk
  • Konu Başlıkları
Ürün Etiketleri

Ürün Etiketleri

Ürün etiketleri ürünün durum ve özelliklerini belirtmek için kullanılır ve arama filtrelerinde bu özelliklere göre ürünün bulunmasını sağlar. Bundan dolayı ürününüze uygun olan etiketleri işaretleyiniz. Organik Ürün ve Helal Gıda sertifika gerektirir. Sertifikanız yoksa bu etiketleri kullanmayınız ve uygun olmayan işaretlemeler yapmayınız. Uygun olmayan etiketlemeler yanıltıcı ürün bilgisi olarak kabul edilecetir. Ürün kartında on adet ürün etiketi bulunmaktadır.

Ürün Etiketi

Organik Ürün (Sertifikalı)

Organik ürünler, topraktan tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir üründür. Organik ürünler mevzuata uygun şekilde ve bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından denetlenip sertifika verilerek üretilir. Ürününüz bu sertifikası var ise organik ürün etiketini kullanınız. Organik ürün sertifikanız yok ise doğal ürün etiketini kullanınız.Organik Ürün

Organik Ürün Nedir?

Küresel çevre sorunlarının giderek ağırlaştığı, sanayinin ve tüketimin hızına yetişmeye çalıştığımız günümüzde, Organik Tarım insanlık için yeni bir umut kaynağıdır. Üretimin yapıldığı aşamaların hiç birisinde kimyasal ve türevlerinin kullanılmadığı, her aşamanın kontrollü olduğu, üretim yapılırken toprak, su ve havanın kirletilmediği üretim türüdür. Üretimin yapıldığı alanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kontrolünde sertifikasyona tabi tutulmaktadır. Biyolojik, ekolojik, bio gibi farklı kelimelerle tanımlanan Organik Tarım, tarımsal üretimde artan kimyasal gübre ve ilaç kullanımının doğa ve insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin ve ticari kaygıların aşılmasında bir alternatif yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Batılı ülkelerde biyolojik, ekolojik ve bio gibi söylemler kullanılsa da ülkemizde bu kelimelerin karşılığı Organik olarak yerini bulmuştur. Gerekli sertifikasyona sahip olmak şartı ile her türlü tarımsal ve hayvansal üretimde bu üretim şekli kullanılabilir.

Organik Ürün Olduğunu Nasıl Anlarız ?

1. Ürünün üzerinde Türkiye Cumhuriyeti logolu etiket olmalıdır.
2. Bakanlığın yetkilendirdiği firmanın logosu olmak zorundadır.
3. Organik ürünlerin içindekiler kısmına baktığımızda hiçbir katkı maddesi olmadığını görmemizdir.

Doğal ÜrünDoğal Ürün

Organik ürün sertifikanız yoksa ve ürününüz doğal ürün özelliklerini taşıyorsa doğal ürün etiketini kullanın.

Doğal Ürün Nedir?

Üretim şekli endüstriyel olmayan, yapımında katkı maddesi, zararlı kimyasal, kullanılmayan, ürünün oluşumunu kendi doğal gelişiminde tamamlamasıyla ortaya çıkan, ürünün ortaya çıkmasından sonra da müdahale görmeyen ürünlerdir.
Örnek; Süt, yumurta, peynir, beyaz et, kırmızı et gibi

Artizan ÜrünArtizan Ürün

Özellikle son zamanlarda tüketicinin sanayi tipi ürünler yerine el yapımı, ev yapımı ürünlere yoğun ilgi gösterdiği görülmektedir. Ev yapımı reçel, ev yapımı peynir vs. Sizin ürününüzde gözünüzün nuru, elinizin emeği ise artizan ürün etiketini kullanın.

Artizan Ürün Nedir?

Tarımsal ve hayvansal ürünler kullanılarak insani iş gücü ile yapılan, sanayi devrimi öncesi yöntemler ile üretilen, üretiminde katkı maddesi, koruyucu, kimyasal maddelerin kullanılmadığı üretimi zamanla kısıtlı olan ürünlerdir.
Örnek; Ekmek, salça, peynir gibi

Artizan Ürün Olması İçin Ne Gerekli

- Elde yapılıyor olması
- Herhangi bir katkı ya da kimyasal madde içermemesi
- Seri üretim gibi çok sayıda yapılamıyor olması
- Üretimde geleneksel ve deneysel yöntemlerin uygulanması
- Üretiminin makina üretimine nazaran uzun süreli olması

Artizan ürün kısaca katkı maddesinin ve fabrikasyon üretimin söz konusu olmadığı ürünler diyebiliriz.

Vegan ÜrünVegan Ürün

Vegan beslenme, bir diyet yönteminden daha çok, bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak kabul edil eden kişilerin tercih ettiği bir beslenme türüdür. Bu yaşam şeklini tercih edenler ürün seçimlerinde çok dikkatli ve hassasiyetli davranırlar. Vegan beslenmeyi tercih edenlerin vegan hazırlanmış özel yiyecekler bulmakta zorlandıkları özel ürünlerdir. Ürünlerinizde hiçbir şekilde hayvansal katkı maddesi içermiyorsa ve vegan beslenme için özel hazırlanmış ise vegan ürün etiketini kullanınız.

Vegan Ürün Nedir?

Kişisel tercihlerden dolayı hayvansal kökenli ürünleri hiçbir şekilde kullanmamak olarak adlandırılabilir. Yalnızca et ve süt ürünleri değil etten ve sütten mamul ürünleri de kullanmamaktan yana yapılan beslenme tercihidir. Protein ihtiyacını bitkisel proteinlerden karşılamak, vejetaryenliğin bir adım ötesi olarak da adlandırılabilir.
Örnek; Soya sütü ile yapılan peynir, yoğurt gibi

Glutensiz ÜrünGlutensiz Ürün

Gluten içeren unlar kullanmadan yapılan unlu mamülleriniz için glutensiz ürün etiketini kullananınız. Özellikle çölyak hastalığı olan kişiler glutensiz ürün aramaktadırlar.

Glutensiz Ürün Nedir?

Öncelikle Gluten Nedir? sorusuna cevap verelim. Gluten, başta buğday olmaz üzere tahıllarda bulunan protein grubuna verilen isimdir. Buğday içerisinde 30 çeşit protein bulunur ve bu proteinlerden glutenin ve gliadin adı verilen iki protein su ile etkileştiğinde gluten adı verilen esnek maddeyi oluştururlar. Bu tahıllardan yapılan unlar ve unlarla yapılan mamuller gluten içerir diyebiliriz. Glutensiz un, içerisinde buğday ve arpa gibi gluten içeren tahılların hiç bir surette hatta kalıntılarının dahi yer almadığı unlardır ve mısır, pirinç, nohut, mercimek, karabuğday gibi gıdalar gluten içermeyen tahıllardan glutensiz un yapmak mümkündür.
Anlaşıldığı gibi gluten içermeyen unlarla yapılan her türlü mamül için glutensiz ürün diyebiliriz. Genelde bu tip ürünlerin üzerinde gluten içermez ya da gluten free ibaresi bulunur.

Diyet ÜrünDiyet Ürün

Ürününüz karbonhidrat ve şeker oranı düşük bir ürün ise diyet ürün etiketini kullanınız. Özellikle kilo problemi olanlar ya da formunu korumak isteyenler bu ürünleri aramaktadır. Ürüne kolay ulaşılabilmesini sağlamak için diyet ürün etiketini kullanınız.

Diyet Ürün Nedir?

Türk Gıda Kodeksine göre, enerji ya da kalorisi; yani yağ, karbonhidrat ve şeker oranları % 25 azaltılan ürünler light (diyet) sınıfına girmektedir. Kilo sorunu yaşayanların öncelikle başvurduğu yöntem kalorisi azaltılmış ürünleri tüketerek fazla kilo oluşumunu engellemektir. Bu ürünlerin ana tüketici grubu kilo sorunu olanlar ile sağlık açısından az yağlı beslenmeyi tercih edenlerdir. Fazla kilolarından kurtulup zayıflamak isteyenler, vücutlarını forma sokmak isteyenler ve mevcut kilolarını korumak isteyenleri diyet ürünlerini kullanmaktadır.

Diyabetik ÜrünDiyabetik Ürün

Diyabetik ürünler içinde şeker veya tatlandırıcısı şeker hastaları tüketimine uygun olan ürünlerdir. Ürününüz diyabet hastaları için uygun ise diyabetik ürün etiketini kullanınız.

Diyabetik Ürün Nedir?

Şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam-K gibi kalorisi olmayan tatlandırıcılar veya dekstroz, maltoz, mısır şurubu, fruktoz gibi tatlandırıcılar kullanılarak üretilen besinlerdir. Diyabetik ürünlerin özelliği içindeki şeker veya tatlandırıcıdan kaynaklanmaktadır. Birçok üründe olduğu gibi diyabetik ürünler karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içermektedir. Diyabetik ürünler özellikle şeker hastalarının tüketimi için üretilmişlerdir ve bir uzman kontrolünde hastaların günlük diyetlerine adapte edilerek kullanılır. Bu nedenle diyet ürünle karıştırılmamalı ve diyet amaçlı kullanılmamalıdır.

Anne, Bebek, Çocuk ÜrünleriAnne Bebek Ürünleri

İlk doğumdan çocuk gelişimine kadar olan her devrede doğru ve sağlıklı beslenmesinde kullanılan ürünler bu gruba girmektedir. 6-12 ay ve 1 yaş üstü dönemlerde hem sağlıklı beslenme hem de farklı ihtiyaçlardan kaynaklanan beslenme bu ürünlere rağbeti arttırmaktadır. Ayrıca anne doğum öncesi ve doğum sonrası özel beslenme ürünleri de bu gruba girmektedir. Ürününüz bu gruba giriyorsa anne-bebek-çocuk etiketini kullanınız. Eğer ürününüz organi ürün ya da doğal ürün grubuna da giriyorsa bu etiketleri de kullanınız.

Helal Gıda (Sertifikalı)Helal Gıda Ürünleri

Sadece İslami kaidelere uygun üretim yapan firmalara verilen bu helal gıda sertifikası var ise helal gıda etiketini kullanınız.

Helal Gıda Nedir?

Helal gıda, İslami kaidelere uygun, insan sağlığına zarar vermeyen sertifika mecburiyeti olan ürünlerdir. Helal gıda, üretimin her aşamasında üretim yeri, şartları, kullanılan aletler, kullanılan maddeler, stoklama şekli, paketlemesi, eğer hayvansa hayvanın yediği yem, kesim şekli, kesimde kullanılan kesicileri ve diğer tüm husuları İslami kaidelere uygun olmak zorundadır. Bu akreditasyonu veren kuruluş bu koşulları sağlayan firmalara verirler.